Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie
Wayfinding
W Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie podstawowym problemem było stworzenie spójnej komunikacji dla trzech budynków o różnym charakterze.
Centrum Aktywności Społecznej Mikołów to swoisty dom dla mikołowskich organizacji pozarządowych, start-upowców i przedsiębiorców. Składający się z trzech budynków funkcjonujących wspólnie jak jeden organizm. Budynki (znajdujące się przy ul. Jana Pawła II 4, przy Rynku 2 i przy ul. św. Wojciecha 14) posiadają punkt informacji, sale do warsztatów, konferencji czy co-workingu, kluby społeczne, świetlica dla seniorów. Wszystko to powoduje tygiel społeczny, od młodzieży po seniorów.
Punkty styku
Pierwszym krokiem jaki podjęliśmy był wywiad na miejscu oraz planów budynków. Analiza przestrzeni, dostępności miejsc oraz ścieżek użytkowników. Centralnym punktem, z którego większość gości (szczególnie pierwszy raz odwiedzających) podejmowała działania był Punkt Informacji na parterze budynku R2. Następnie wielokrotnie powtarzaliśmy możliwe scenariusze ścieżek użytkownika, dzięki czemu wyłoniliśmy punkty styku i newralgiczne miejsca w każdym z budynków.
W projekcie zdecydowaliśmy się użyć kroju Futura PT. A każde z pięter otrzymało swój odcień zieleni wychodzący bezpośrednio z identyfikacji CAS. Dzięki czemu użytkownik już od poziomu parteru może śledzić drogę do wybranego piętra. Wszelkie grafiki towarzyszące zaprojektowaliśmy spójnie i dopełniając całości tak, aby główny komunikat był jak najbardziej czytelny.
System linii naziemnych
Jak dotrzeć w wybrane miejsce bez potrzeby „przewodnika”? W budynkach Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie znaczącym problemem były zastosowane drzwi przeciwpożarowe. Przez co goście i odwiedzający budynki spotykali się z problemem „gdzie mam teraz iść?”. Drzwi PPOŻ powodowały zagubienie i niepewność, trzeba było temu przeciwdziałać i oswoić użytkowników i pokazać, że nie są one takie straszne (tylko trochę ciężkie). Dodatkowo, przez fakt wcześniejszego zastosowania budynków jako mieszkań, pojawił się problem kluczenia i wątpienia w trakcie drogi czy użytkownik idzie w dobrym kierunku. Aby temu przeciwdziałać postanowiliśmy rozszerzyć komunikację również na podłogi. Ten ruch pozwolił na wywołanie odczucia poczucia bezpieczeństwa i „prowadzenia za rękę”. Mimo wystąpienia komplikacji w trakcie prac projektowych udało nam się rozwiązać problemy i znaleźć właściwe rozwiązania zastosowań wybranego systemu w każdym z budynków.
budynek > piętro > sala > najemca
W trakcie prac projektowych budynkom Centrum Aktywności Społecznej Mikołów nadaliśmy skrócone nazwy wywodzące się z pełnych adresów, mianowicie R2, W11, JPII. Głównym oznakowaniem sal jest numeracja a wybrane kluczowe sale nazwaliśmy przez istotne miejsca w Mikołowie. Między innymi planty, ogród botaniczny czy ratusz.
Każdy z istotnych wybranych pomieszczeń został opatrzony piktogramem.
Projektanci
Magdalena Dziedzic,
Marcin Kasperek
Art Director
Marcin Kasperek
Realizacja
lipiec 2022
Dokumentacja Fotograficzna
Marta Kołodziejczyk